Anna Wieczur-Bluszcz reżyserka filmowa, teatralna, radiowa i telewizyjna


Film fabularny:

2012 – „Być jak Kazimierz Deyna”,  scenariusz i reżyseria, Skorpion Arte

Spektakl telewizyjny:

2018 – „List z tamtego świata” K. Makuszyński, adaptacja i reżyseria, Telewizja Polska S.A.
2018 – „Żabusia” G. Zapolska, scenariusz i reżyseria, Telewizja Polska S.A.
2016 – „Krzywy domek” A. Wakulik, opracowanie tekstu i reżyseria, WFDiF

Seriale telewizyjne:

2018 – „Na dobre i na złe” odc. 711, 712, 713 reżyseria, Telewizja Polska S.A.
2017 – „Na dobre i na złe” odc. 692, 693 reżyseria, Telewizja Polska S.A.
2017 – „M jak miłość” odc. 1322, 1323, 1335, 1336, 1337 reżyseria, Telewizja Polska S.A.
2015 – „Na dobre i na złe” odc. 609, 610, 611 reżyseria, Telewizja Polska S.A.

Opera:

2018 – „Kandyd” L. Bernstein, adaptacja i reżyseria, Opera Bałtycka, Gdańsk

Spektakle teatralne i czytania performatywne dramatów:

2018 – „Wszystko”, scenariusz i reżyseria, Teatr Bo To, Sopot (spektakl poetycki)
2018 – „Kurka Wodna” St. I. Witkiewicz, adaptacja i reżyseria, Teatr Polski im. A. Szyfmana, Warszawa (słuchowisko na żywo)
2018 – „Płuca” D. Macmillan, reżyseria, Teatr im. L. Solskiego, Tarnów
2018 – „roz/CZAROWANIE” G. Staszak, reżyseria, Teatr Ochoty, Warszawa
2018 – „Dziki Zachód” A. Wakulik, reżyseria, Teatr Dramatyczny, Warszawa (czytanie)
2017 – „Radomszczanie Czytają Różewicza w Przestrzeni Miasta”, scenariusz i reżyseria, Różewicz Open Festiwal, Radomsko (czytanie)
2017 – „Błąd wewnętrzny” A. Wakulik, reżyseria, Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port, Gdynia (czytanie)
2017 – „Kasieńka” S. Crossan, adaptacja, inscenizacja i reżyseria, Teatr Miniatura, Gdańsk
2016 – „Zapisane”, scenariusz i reżyseria na podstawie twórczości Janusza Różewicza, Różewicz Open Festiwal, Radomsko
2016 – „Triatlon” G. Staszak, reżyseria, Teatr Ochoty w Warszawie
2016 – „Romantycy” H. Levin, reżyseria, Grupa Teatralna do Trzech Razy Sztuka, Radomsko
2015 – „Nowa szkoła filozoficzna” T. Różewicz, scenariusz i reżyseria, Różewicz Open Festiwal, Radomsko
2014 – „Zielone róże poety” na podstawie twórczości T. Różewicza, scenariusz i reżyseria, Różewicz Open Festiwal, Radomsko
2013 – „Jan Karol Wścieklica” St. I. Witkiewicz, Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku, reżyseria (czytanie)
2013 – „Wielkie mecyje” na podstawie twórczości T. Różewicza, scenariusz i reżyseria, Grupa Teatralna do Trzech Razy Sztuka, Radomsko
2012 – „Nauka chodzenia czyli droga do mistrzostwa” na podstawie twórczości T. Różewicza, scenariusz i reżyseria – Różewicz Open Festiwal, Radomsko
2011 – „Wyszedł z domu . Tak zwana komedia.” T. Różewicz, adaptacja i reżyseria, Różewicz Open Festiwal, Radomsko (słuchowisko na scenie)
2010 – „O tej samej porze” – scenariusz na podstawie utworów T. Różewicza ”, Różewicz Open Festiwal, Radomsko (czytanie)
2010 – „Live Bed Show” A. Smith, reżyseria, Jadłodajnia Filozoficzna, Warszawa (czytanie)
2010 – „Zapach czekolady” R. Paczocha, reżyseria, Laboratorium Dramatu, Warszawa (czytanie)
2009 – „Wieczór autorski bez autora” – scenariusz i reżyseria na podstawie T. Różewicza, Różewicz Open Festiwal, Radomsko (czytanie)
2008 – „Przyczepiło się do mnie szczęście” A. Wieczyńska, reżyseria DK Rakowiec, Warszawa (koncert)
2008 – „Starszy brat – rzecz o Janusz Różewiczu” scenariusz i reżyseria, Różewicz Open Festiwal, Radomsko
2008 – „Happy Endu nie będzie” J. Getner , reżyseria, Laboratorium Dramatu, Warszawa (czytanie)
2007 – „Mizantrop” Molier, adaptacja i reżyseria, Teatr im. H. Modrzejewskiej, Legnica
2006 – „Jonasz” scenariusz i reżyseria, Teatr im. H. Modrzejewskiej, Legnica
2005 – „Deszcze” T. Man i K. Bizio, reżyseria, Teatr im. H. Modrzejewskiej, Legnica
2005 – „Życie Pi” Y. Martel adaptacja i reżyseria, MCK Bolesławiec
2004 – „Porucznik z Inishmore” M. McDonagh, reżyseria, Teatr im. H. Modrzejewskiej, Legnica
2003 – „Ojczyzna” K. Miłobędzka, reżyseria, Teatr im. H. Modrzejewskiej, Legnica
2002 – „Proszę zrób mi dziecko” M. Stieber, adaptacja i reżyseria, Teatr im. H. Modrzejewskiej, Legnica
2001 – „O stale obecnych” scenariusz i reżyseria na podstawie wierszy K. Twardowskiego, Teatr Małych Form, Londyn

Słuchowiska radiowe:

2018 – „Nie – miejsce” M. Teodorczyk, reżyseria, PR III Polskiego Radia
2018 – „Historia mojego życia” G. Sand, scenariusz i reżyseria (odc. 1-3),  Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
2018 – „Kurka Wodna” St. I. Witkiewicz, adaptacja i reżyseria, PR II Polskiego Radia
2018 – „Tangibile (Dotykalne) RadiOpera L. Amejko, reżyseria, PR II Polskiego Radia
2017 – „Rozbitkowie” M. Omylak, opracowanie muzyczne i reżyseria, Czwórka Polskie Radio
2017 – „Sekcja” D. Łukasińska, reżyseria, PR III Polskiego Radia
2017 – „Wiewiórka” M. Milewska, reżyseria, PR I Polskiego Radia
2017 – „Piotruś Pan” J. M. Barrie, reżyseria, PR I Polskiego Radia
2017 – „Traktat o miłości” M. Kochan, opracowanie muzyczne i reżyseria, PR I Polskiego Radia
2016 – „Hamlet” W. Szekspir, przekład J. Iwaszkiewicz, adaptacja i reżyseria, PR II Polskiego Radia
2016 – „Lento Rubato” M. Kochan, reżyseria, PR II Polskiego Radia
2015 – „Tam, gdzie mieszka cisza” A. Chmielewska, reżyseria, Teatr Miniatura w Gdańsku i Radio Gdańsk
2014 – „Udręka Życia” Hanoch Levin, adaptacja, opracowanie muzyczne i reżyseria, PR II Polskiego Radio
2014 – „Podróż na księżyc” M. Milewska, reżyseria, PR II Polskiego Radia
2013 – „Cztery róże dla Lucienne” R. Topor, adaptacja i reżyseria PR I Polskiego Radia
2013 – „Każda chwila” A. Cwojdziński, adaptacja i reżyseria PR I Polskiego Radia
2012 – „Wyszedł z domu” T. Różewicz, adaptacja i reżyseria, PR I Polskiego Radia
2011 – „Mizantrop” Molier, adaptacja i reżyseria, PR I Polskiego Radia
2010 – „Agata szuka pracy” D. Łukasińska, reżyseria, PR III Polskiego Radia
2009 – „Strokne Ann” D. Łukasińska, reżyseria, PR III Polskiego Radia

NAGRODY:

2018 – PŁUCA, Zabrze (XVIII Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”) Nagroda Główna
2018 – PIOTRUŚ PAN. NIBYLANDIA, Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”), Grand Prix w kategorii słuchowisk dla dzieci
2018 – KRZYWY DOMEK, Houston (WorldFest-Houston International Independent Film Festival), Gold Remi Award
2017 – LENTO RUBATO, Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”), Nagroda za Reżyserię
2017 – KRZYWY DOMEK, Warszawa (Festiwal Teatroteka Fest) I Nagroda za Reżyserię
2016 – TAM GDZIE MIESZKA CISZA, Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”) Grand Prix w kategorii słuchowisk dla dzieci
2015 – PODRÓŻ NA KSIĘŻYC, Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”) Grand Prix
2013 – BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA, Lubomierz (Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych) Złoty Granat
2013 – BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA, Rzeszów (Festiwal Filmów Optymistycznych „Multimedia Happy End”) Nagroda dla Najlepszego Profesjonalnego Filmu Fabularnego
2012 – BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA, Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi I Film”) Wielki Jantar
2012 – BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA, Ińsko (Ińskie Lato Filmowe) Złota Rybka
2012 – BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA, Poznań (Międzynarodowy Festiwal Widzów Młodego Widza „Ale Kino!”) Nagroda Publiczności
2012 – BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA, List Gratulacyjny Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
2011 – MIZANTROP, Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia I Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”) Nagroda za Reżyserię
2009 – STROKNE ANN, Warszawa (Festiwal Nowe Słuchowiska) – Wyróżnienie

NOMINACJE:

2013 – BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA, Polska Wiosna Filmowa (Poolse Filmlente) Holandia
2012 – BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA, Seattle Polish Film Festival
2012 – BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Panorama
2012 – BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA, Festval Scope
2012 – BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA, 22 Filmfestival Cottbus. U18 German-Polish Youth Film Competition
2012 – BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA, Forum Kina Europejskiego Cinergia
2012 – BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA, Off Plus Camera. Konkurs Polskich Filmów Fabularnych, Kraków
2012 – BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA, Toffifest. From Poland. Konkurs Polski, Toruń
2012 – BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA, Festiwal Kinopolska w Paryżu
2001 – O STALE OBECNYCH, Poznań (Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta) Nominacja do Nagrody Offeusza

© Anna Wieczur-Bluszcz