Anna Wieczur-Bluszcz reżyserka filmowa, teatralna, radiowa i telewizyjna

GRAND PRIX dla „Piotrusia Pana. Nibylandia” na Festiwalu „Dwa Teatry” Sopot 2018


Wręczono nagrody na Festiwalu Dwa Teatry 2018

 

W konkursie głównym festiwalu udział wzięło 25 spektakli i 27 słuchowisk.

W kategorii słuchowisk jury przyznało następujące nagrody:

– GRAND PRIX dla najlepszego słuchowiska – ufundowana przez Prezesa Zarządu Polskiego Radia S.A.: „Ordonka” autorstwa Antoniego Wincha i Dariusza Błaszczyka, w reżyserii Dariusza Błaszczyka

– Nagroda im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia – ufundowana przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: twórcy słuchowiska „Zachwyceni” autorstwa Łukasza Staniszewskiego, w reżyserii Marka Markiewicza i Jaromira Wroniszewskiego

– nagroda dla najlepszego słuchowiska dla dzieci i młodzieży – ufundowana przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: „Piotruś Pan. Nibylandia” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz

– nagrody honorowe za kreacje aktorskie w słuchowiskach dla dzieci: Katarzyna Dąbrowska za rolę Astry Zielarki w słuchowisku „Taki tchórz” oraz Sławomir Orzechowski za rolę myśliwego Pantelejmona w słuchowisku „Taki tchórz”

– za reżyserię – ufundowana przez Marszałka Województwa Pomorskiego: Tomasz Man za słuchowisko „Idę, tylko zimno mi w stopy”

– za scenariusz oryginalny – ufundowana przez PKN ORLEN: Antoni Libera za słuchowisko „Toccata C-dur”

– za scenariusz będący adaptacją – ufundowana przez Grupę Energa: Małgorzata Warsicka za słuchowisko „Serce ciemności” na podstawie prozy Josepha Conrada

– nagroda im. Janusz Hajduna za realizację akustyczną – ufundowana przez Radio Gdańsk S.A.: Andrzej Brzoska za realizację słuchowisk „Wojna światów 2050”, „Dzień, w którym umarł Prokofiew” i „Pewnego dnia wszystko to zmieści się w mniejszej torebce”

– za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne – ufundowana przez Prezydenta Miasta Sopotu: Dominic Muldowney za muzykę w słuchowisku „Wojna światów 2050”

– nagroda aktorska za rolę kobiecą – ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska: Anna Seniuk za rolę Helenki w słuchowisku „Długie życie”

– nagroda aktorska za rolę męską – ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdyni: Jerzy Trela z rolę w słuchowiskach „Serce ciemności”, „Samotnik w teatrze”, „Wesele”

– nagroda aktorska za drugoplanową rolę kobiecą – ufundowana przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną: Dorota Landowska za rolę matki Grzegorza Przemyka w słuchowisku „Idę, tylko zimno mi w stopy”

– nagroda aktorska za drugoplanową rolę męską – ufundowana przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną: Szymon Kuśmider za rolę Stalina w słuchowisku „Dzień, w którym umarł Prokofiew”

– nagroda honorowa dla Producenta słuchowisk: Program 2 Polskiego Radia

– Nagroda Honorowa im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności: „Kuferek” scenariusz Wojciech Fułek, reżyseria Henryk Rozen

nagroda publiczności dla najlepszego słuchowiska: „Kuferek” Wojciecha Fułka w reżyserii Henryka Rozena

w katergorii spektakli Teatru TV jury przyznało następujące nagrody:

– GRAND PRIX dla najlepszego spektaklu – ufundowana przez Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A.: „Inspekcja” w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza

– za reżyserię – ufundowana przez Marszałka Województwa Pomorskiego: Jan Englert za spektakl „Spiskowcy”

– za oryginalny polski tekst dramatyczny lub adaptację – ufundowana przez Telewizję Polską S.A.: Wojciech Tomczyk za spektakl „Marszałek”

– za zdjęcia – ufundowana przez Oddział Telewizji Polskiej S.A. w Gdańsku: Piotr Wojtowicz za spektakle „Spiskowcy” w reżyserii Jana Englerta i „Pan Jowialski” w reżyserii Artura Żmijewskiego

– za scenografię – ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdyni: Arkadiusz Kośmiderza spektakl „Pan Jowialski” w reżyserii Artura Żmijewskiego

– nagroda im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne – ufundowana przez Radio Gdańsk S.A.: Piotr Nazaruk z muzykę w spektaklu „Bóg Niżyński” 

– za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego – ufundowana przez PKN ORLEN: Agnieszka Glińska i Wojciech Staroń za spektakl „Pożegnania”

– za montaż – ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska: Milenia Fiedler za spektakle „Marszałek” w reżyserii Krzysztofa Langa, „Spiskowcy” w reżyserii Jana Englerta

– nagroda aktorska za rolę kobiecą – ufundowana przez Grupę Energa: Maria Pakulnis za rolę Victorii w spektaklu „Viktoria” w reżyserii Ewy Pytki, a także Agnieszka Warchulska, za rolę Gerdy w spektaklu „Alibi” w reżyserii Łukasza Wylężałka

– nagroda aktorska za rolę męską – ufundowana przez Prezydenta Miasta Sopotu: Mariusz Bonaszewski za rolę Józefa Piłsudskiego w spektaklu „Marszałek” oraz za rolę Necatora w spektaklu „Spiskowcy”

– Nagroda Honorowa im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności: „Wujek.81. Czarna ballada” w reżyserii Roberta Talarczyka

– trzy honorowe wyróżnienia aktorskie: Beata Fudalej za rolę Maryny w spektaklu „Pożegnania”, Małgorzata Kocik za rolę Marii w spektaklu „Żabusia”, Wojciech Solarz za rolę Autora w spektaklu „Okno na tamtą stronę”

– nagroda publiczności dla najlepszego spektaklu telewizyjnego: „Rio” autorstwa Marka Kochana, w reżyserii Redbada Klynstry-Komarnickiego

– Nagroda Honorowa Jury Młodzieżowego dla najlepszego spektaklu telewizyjnego: „Emigranci” w reżyserii Piotra Cyrwusa

– Nagroda Specjalna ZASP – Stowarzyszenia Polskich Artystów, Teatru, Filmu, Radia i Telewizji za rolę w Teatrze Telewizji: Ewa Dałkowska i Edyta Jungowska za role w spektaklu „Lekcje miłości”

Nagroda pozakonkursowa Stowarzyszenia Autorów ZAIKS: Jan Maria Tomaszewskidoradca zarządu Telewizji Polskiej do spraw teatru

źródło: polskieradio.pl


© Anna Wieczur-Bluszcz